1870-1918

Uhorský parlament v roku 1868 odhlasoval založenie štyroch učiteľských ústavov v hornom Uhorsku , z ktorých modranský oficiálne otvorili 21.septembra 1870. Svoju existenciu začal v skromnej budove slov.evanjelického gymnázia. Pri ústave založili i cvičnú školu, v ktorej sa zo začiatku vyučovalo slovensky. Učiteľský ústav v Modre ( Magyar Kir. állami tanítóképezde Modor ) mal slúžiť maďarizácii slovenského vidieka , čo sa nikdy nepodarilo. Novú budovu pre ústav postavila Gratzlova stavebná firma z Bratislavy v rokoch 1884-1887. Mesto Modra na ňu prispelo pozemkom , drevom a tehlami.


Skupina študentov pred vchodom do budovy ( 1915)

Skupina študentov pred budovou ústavu ( 1915 )

Vyučovať sa začalo nemecky , nakoľko prvým správcom ústavu bol Ján Benisch - ponemčený Čech. V roku 1872 nastúpil na miesto riaditeľa Dr.Karol Verédy a vtedy sa začalo vyučovať maďarsky.

profesor Balázs

Profesor Endre Balázs v triede ( 1916 )

Ústav nikdy nesplnil snahu jeho zakladateľov o pomaďarčenie slovenského vidieka. Zaslúžilo sa o to uvedomelé obyvateľstvo mesta Modry a niektorí pedagógovia ústavu , najmä riaditeľ Karol Lenhard .

Karol Lenhard

Riaditeľ ústavu Karol Lenhard ( 1916 )
 



1919-1939

Po skončení 1.svetovej vojny a po vzniku Československa sa 30. marca 1919 zmenila  škola na prvý slovenský učiteľský ústav.Na slávnosti otvorenia sa zúčastnili dr.Vavro Šrobár , taliansky generál Piccione , župan Samuel Zoch , dr. Pavol Blaho . Správou ústavu bol poverený pobočník generála M.R.Štefánika Ferdinand Písecký. Výnosom Min.školstva bola škola 28. apríla 1919 premenovaná na Masarykov I. štátny československý učiteľský ústav v Modre.

Otvorenie ústavu 1919

Slávnostné otvorenie ústavu 30.3.1919 ( v popredí dr.V.Šrobár )

F. Písecký

F.Písecký - prvý poprevratový riaditeľ ústavu ( 1919 - 1927 )

Takto sa začala druhá slávna éra histórie ústavu. O tom , že na túto cestu dobre vykročil , svedčí aj vyhlásenie ministra dr.Mičuru z r.1921 : " Modranský učiteľský ústav je vzor , ku ktorému sa celé Slovensko pozerá s dôverou ."

O. Haluzický a F. Machytka

Riaditeľ ústavu O.Haluzický a profesor F.Machytka ( 1936 )

telocvik dievčat

Telocvik dievčat ( dnešná spol.miestnosť )
 



1939 - 1945

Za hlavnú úlohu akadémie sa považovala otázka výchovy žiakov pre učiteľské povolanie s dôrazom na osobné vedomosti a mravné vlastnosti , aby mohli vychovávať mládež ľudových škôl v duchu "kresťansko - národnom". Riaditeľom ústavu sa stáva katolícky duchovný Gašpar Straka a mení sa i názov na Štátny slovenský ženský ústav učiteľský v Modre .

Gašpar Straka

Gašpar Straka

Veľa absolventov modranského ústavu sa zúčastnilo protifašistického odboja a mnohí z nich zahynuli. Pamätná tabuľa na priečelí školy pripomína ich mená - A.Felcán , S.Hlubocký , O.Chorvát , F.Dauda , V.Kopečný , F.Lenner , M.Slávik , M.Ševca.


1945 - 1970

Po oslobodení v roku 1945 sa nový školský systém snažil zrušiť učiteľské akadémie a nahradiť ich pedagogickými inštitútmi. Ale nedostatok kvalifikovaných učiteľov tieto školy i naďalej zachoval. V septembri 1947 naša škola mala názov Učiteľská akadémia v Modre. V roku 1950 vznikli pedagogické gymnáziá pre vzdelávanie učiteľov národných škôl a pedagogické školy pre vzdelávanie učiteliek materských škôl a vychovávateľov.

V týchto rokoch sa v riaditeľských funkciách vystriedali Fraňo Repák a Viliam Capek. Zástupcom riaditeľa bol Ján Bibza.



1970-1983

Zbor r. 1970

Pedagogický zbor školy v r.1970 s riad.A.Luciakovou

 V 70-tych rokoch bola riaditeľkou Anna Luciaková a zástupcom riaditeľa Ivan Minárik.



1983 - 2004

V roku 1983 sa stáva riaditeľkou školy Mgr. Darina Tibenská, zástupcom bol Ivan Minárik, neskôr Mgr. Cyril Jurčík.

darina tibenska

Mgr. Darina Tibenská

Škola v tomto období niesla názov Pedagogická škola L. Novomeského. V tomto čase mala dva študijné odbory - učiteľstvo pre materské školy, vychovávateľstvo, ktoré neskôr zlúčili a dodnes fungujú ako jeden spojený študijný odbor: učiteľstvo a vychovávateľstvo. Škola intenzívne spolupracovala so Srbským učiteľským ústavom v Bautzene, v bývalej NDR. Organizovali sa výmenné pobyty študentov a učiteľov, ktoré sa stretávali s veľkým úspechom. Škola založila Štúrov pamätník - celoslovenskú súťaž budúcich učiteliek v umeleckom prednese a dosahovala v ňom pozoruhodné výsledky. Podobne úspešné boli jej študentky na športových hrách pedagogických škôl. Mala známy spevácky zbor Harmónia, ktorý školu reprezentoval doma aj v zahraničí.

V roku 1991 sa stáva riaditeľom školy Mgr. Ján Ozábal, zástupcom Mgr. Cyril Jurčík.

jan ozabal

Mgr. Ján Ozábal

Zo študijných odborov okrem učiteľstva pre MŠ a vychovávateľstva bol na krátky čas zavedený študijný odbor - starostlivosť o človeka a neskôr aj študijný odbor kultúrno-výchovný pracovník, ktorý je aktuálny aj v súčasnosti. V roku 1996 škola zmenila názov na Pedagogická a kultúrna akadémia.




od 2004

Od roku 2004 je riaditeľkou školy Mgr. Jarmila Bachanová, zástupcom riaditeľky Mgr. Cyril Jurčík. V škole budú od školského roka 2006/2007 zavedené tri študijné odbory:
- učiteľstvo pre materské školy
- kultúrno-výchovný pracovník
- vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť

pedag. zbor 2005

Pedagogický zbor v roku 2005

Študenti majú v učebnom pláne dva cudzie jazyky - anglický a nemecký. Pracujú v rôznych záujmových krúžkoch - spevácky, posunková reč, gymnastický, volejbalový, literárny a pod. Dosahujú výborné  výsledky v sterdoškolskej odbornej činnosti, v umeleckom prednese, v športe. Pripravujú na úrovni kultúrne programy nielen pre školu, Modranov, ale i pre širokú verejnosť mimo mesta.